Z jakich technologii korzysta użytkownik internetu w Polsce?

użytkownik internetu w polsce

2020 rok już za nami. To dobry czas by dokonać krótkiego podsumowania za ubiegły rok i spojrzeć na statystyki dotyczące użytkowników internetu w naszym kraju i technologii z których korzystają. Przejrzeliśmy kilka źródeł dostarczających ciekawe statystyki i w tym artykule postaramy się przedstawić aktualną sytuację na naszym rynku.

Urządzenia w Polsce

urządzenia w polsce - statystyki

Komputery, tablety czy telefony – która grupa urządzeń jest najpopularniejsza? Według danych Gemius telefony to obecnie 58,75% rynku. Na liniach trendu możemy zauważyć, że od początku roku ilość osób korzystających z telefonu zwiększyła się o kilka procent, zabierając udział w rynku tradycyjnym PC-tom.

Systemy operacyjne na PC w Polsce

systemy operacyjne pc

systemy operacyjne pc szczegóły

Wśród systemów operacyjnych nadal zdecydowanie króluje Windows zajmując ponad 93% rynku. Najczęściej korzystamy z najnowszej wersji Windows 10 – 66%, na drugim miejscu jest starsza ale niezwykle popularna wersja Windows 7 – prawie 20%.

Systemy operacyjne na urządzeniach mobilnych w Polsce

systemy operacyjne mobilne

Na urządzeniach mobilnych zdecydowanie króluje Android. Jednak korzystamy z dość zróżnicowanych wersji tego systemu – od najnowszego Androida 10 po starego Androida 4.4 (Kitkat). Możemy zauważyć zdecydowany spadek od początku roku Androida 9 który miał blisko 30% udział w rynku, a w grudniu jedynie 12%. Wiąże się to z automatyczną aktualizacją, którą otrzymali użytkownicy z wersją 9.x (Pie).

Przeglądarki na PC w Polsce

przeglądarki w polsce - pc

Sytuacja na rynku przeglądarek na PC jest dość stabilna. Chrome zyskał w tym roku kilka punktów procentowych kosztem Firefox i posiada obecnie 53%. Z peletonu pościgowego zaczyna wyróżniać się Microsoft Edge który ma 8%.

Przeglądarki mobilne w Polsce

przeglądarki mobilne w polsce

Wśród przeglądarek mobilnych zdecydowanym liderem jest Chrome Mobile z udziałem 78% i w 2020 roku jeszcze powiększył swoją przewagę. Co ciekawe trzecie miejsce zajmuje tutaj wbudowana przeglądarka Facebooka z udziałem 5.90%. Znana i lubiana przeglądarka na PC-tach – Firefox – na mobile posiada udział w rynku na poziomie mniejszym niż 1%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *