Niezależnie od tego, czy posiadasz witrynę biznesową czy sklep internetowy, warto znać podstawową zasadę – jakość zdjęcia ma ogromne znaczenie. Odbiorca odbiera treść za bardziej przyswajalną, a w przypadku e-commerce polega on na obrazach, by zrozumieć historię produktu i jego wygląd. Nie trzeba więc dodawać, że obrazy muszą być wysokiej jakości. Bardzo ważne jest jednak znalezienie odpowiedniej równowagi między jakością obrazu a rozmiarem pliku i właśnie to chcielibyśmy przekazać w tym poradniku. Sprawdź kilka praktycznych wskazówek dotyczących przygotowania zdjęć na stronę internetową, by nie wpływały negatywnie na jej działanie i wrażenia użytkownika.
Wysoka jakość zdjęcia przede wszystkim
Nie trzeba być profesjonalnym fotografem, by tworzyć i dodawać do swojej strony zdjęcia wysokiej jakości. Wiele stron oferuje imponujące stocki, które w formie darmowej lub płatnej można wykorzystać na firmowej witrynie. Pobrane zdjęcie stockowe prawdopodobnie będzie dużym plikiem, dlatego należy skompresować je pod kątem własnej witryny i zmniejszyć rozmiar zdjęcia. Oczywiście nie musisz używać stocków w ogóle lub wykorzystać je tylko do niektórych sekcji strony. Profesjonalna sesja zdjęciowa dla pracowników czy produktów sklepu sprawi, że zdjęcia będą dobrze oświetlone i profesjonalne, nadając oryginalny charakter materiałom.
Wykorzystaj odpowiedni format pliku
Z pewnością wiesz, że wśród grafik nie występuje jeden format zdjęć. Istnieją trzy typy plików, które będą przeważające podczas optymalizacji ich pod kątem strony internetowej: GIF, JPG i PNG. Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony. Jak przerobić zdjęcie, biorąc pod uwagę format? Oto nasze wskazówki.
Pliki typu JPG
Piki JPG (lub JPEG) to najpopularniejszy format zdjęć i plików w Internecie. Może on obsłużyć wszystkie kolory w stosunkowo małym i wydajnym rozmiarze pliku.
Pliki typu PNG
Kolejnym popularnym formatem są pliki PNG, które powinno stosować się do infografik, obrazów z dużą ilością tekstu czy logotypów. Pliki PNG mają wyższą jakość niż JPG, jednak waga zdjęcia jest wtedy zdecydowanie większa. Grafiki tego typu można zapisywać w w formacie 8 i 24-bitowym, przy czym zaleca się wykorzystanie typu PNG-24 ze względu na wyższą jakość. Co ważniejsze, pliki PNG obsługują przeźroczystość, co stanowi największą różnicę między PNG a JPG.</p.
Pliki typu GIF
GIF-y ze względu na kolorystykę nie są tak popularne, jak poprzednie formaty, jednak nadal są opcją dla małych rozmiarów zdjęć, w których potrzebnych jest tylko kilka kolorów. Podobnie jak PNG-8, pliki GIF są ograniczone do 256 kolorów, dlatego nie powinny być używane do zdjęć produktowych w e-commerce.
Zoptymalizuj obrazy
Ładowanie dużych obrazów trwa dłużej, a biorąc po uwagę fakt, że użytkownicy oczekują szybkiego wczytania się strony, ważne jest, by waga zdjęcia pozwoliła na błyskawiczne załadowanie się zawartości. Kluczowa jest optymalizacja zdjęć i tu warto zwrócić uwagę na kilka elementów.
Rozmiar zdjęcia i waga
Staraj się otwierać obrazy, wyświetlając je w 100%, czyli w dokładnie takim rozmiarze, jaki będzie wyświetlany na stronie. Staraj się, by małe grafiki nie przekraczały 300 KB, a duże pełnoekranowe tła miały mniej niż 1 MB. Im mniej, tym lepiej, nadal jednak pamiętając, że rozdzielczość zdjęć na stronę internetową musi wynosić 72 dpi lub 92 dpi. Taka optymalizacja rozmiaru zdjęcia pozytywnie wpłynie na szybkość działania całej witryny.
Zapisywanie plików do Internetu
Możliwe jest zmniejszenie rozmiaru pliku bez znacznego obniżania jakości zdjęć, wykorzystując funkcję „zapisz do Internetu” np. w programie Photoshop. Taka kompresja jest też możliwa za pomocą różnych bezpłatnych konwerterów w Internecie, co zapewnia szybki i łatwy sposób na zmniejszenie rozmiaru plików.
Zmień nazwy obrazów, by poprawić SEO
Wielu twórców nie myśli często o nazwach plików, a optymalizacja zdjęć na stronę internetową to także poprawne nazwy obrazów. Warto poświęcić czas nad zmianą tytułów plików przed ich uploadem na witrynę, ponieważ dzięki temu łatwiej zarządza się zdjęciami. Co więcej, dodawanie właściwej nazwy jak np. tytuł posta na blogu czy nazwa produktu, może pomóc poprawić SEO. Dla zachowania spójności dobrze jest używać małych liter i nie korzystać ze spacji ani znaków interpunkcyjnych – lepiej tu sprawdzą się myślniki.
Wypełnij podpisy i tekst alternatywny
Po przesłaniu obrazu nie można zapomnieć o dodatkowych informacjach, które podobnie jak nazwa pliku, dodają dodatkowe punkty w SEO. Mowa tu o tekście alternatywnym, znanym też, jako Tag Alt, pomagającym określić wyszukiwarkom o czym jest konkretny obraz, dlatego po dodaniu zdjęcia do witryny należy wypełnić tekst alternatywny frazą, która opisze, co przedstawia zdjęcie.
Jak przerobić zdjęcie na stronę? Podsumowanie
Podsumowując, odpowiednie przygotowanie zdjęć w Internecie jest bardzo ważnym krokiem. Chociaż ta lista może wydawać się długa, przyzwyczajenie się do procesu optymalizacji plików i wdrożenie go w życie, przyniesie wiele korzyści – przyspieszy ładowanie witryny i ostatecznie poprawi SEO. Po prostu, doskonale przygotowane obrazy dadzą Tobie i Twoim widzom znacznie lepsze wyniki.